Granit-mar na Facebooku Granit-mar na YouTube Granit-mar na YouTube
blat kamienny

Jak dbać o blaty z kamieni?


Blaty kuchenne wykonane z kamienia są bardzo popularne, a z roku na rok jeszcze przybywa ich fanów. Jest to spowodowane szeregiem zalet tego rodzaju materiału. Kamień charakteryzuje się ogromną trwałością, nie jest podatny na uszkodzenia mechaniczne czy różnice temperatur. Co więcej, nie wchłania wody, dzięki czemu nie ulega zniszczeniu i nie gromadzi bakterii. Bardzo trudno go zarysować, jest łatwy w czyszczeniu. Dodatkowo dostępny jest w wielu różnych wariantach kolorystycznych, dzięki czemu można dopasować go idealnie do swoich preferencji i stylu kuchni. Aby móc cieszyć się świetnym efektem wizualnym, warto wiedzieć jak zadbać o blat wykonany z kamieni.

O czym należy pamiętać, decydując się na blat z kamienia?

Do wykonania blatów kamiennych wykorzystuje się najtrwalsze materiały jak kwarcyt naturalny, granit, marmur, spieki kwarcowe czy konglomerat kwarcowy. To, który sprawdzi się najlepiej w naszym domu czy mieszkaniu, zależy od tego, jakie są nasze potrzeby. Dużym plusem tych materiałów jest to, że aby utrzymać je w świetnym stanie, nie trzeba wykonywać czasochłonnych zabiegów konserwacyjnych. Aby blat granitowy prezentował się idealnie przez cały okres jego eksploatacji, należy stosować się do kilku prostych wskazówek. To da nam gwarancję, że nie doprowadzimy przypadkiem do uszkodzenia powierzchni blatu.

 Pierwszą zasadą, o której powinniśmy pamiętać, jest wycieranie mokrych plam od razu po ich pojawieniu. Takie produkty jak wino, kawa czy herbata pozostawione zbyt długo mogą tworzyć trudne do usunięcia odbarwienia, zwłaszcza na jasnych blatach. Aby do tego nie dopuścić, wystarczy usuwać je zaraz po powstaniu. Warto pamiętać także o wycieraniu blatu z wody, ponieważ jej pozostawienie może doprowadzać do osadzania się kamienia na powierzchni blatu i powstawaniu nieestetycznych zacieków. Przed rozpoczęciem korzystania z kamiennego blatu, należy odpowiednio go zaimpregnować. Na rynku dostępne są różnego rodzaju impregnaty, dopasowane do rodzaju kamienia, z jakiego został wykonany dany blat. Aby dobrać najlepszy możliwy środek, warto skonsultować wybór z firmą zajmującą się produkcją oraz montażem blatów kamiennych.

Do mycia blatów wykonanych z kamienia należy używać delikatnych środków myjących, których pH mieści się w przedziale 7-9. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że środek nie uszkodzi powierzchni blatu. Niezalecane są wszelkie detergenty na bazie chloru, ponieważ mogą one odbarwić powierzchnię blatu. Wiele osób posiadających granitowe blaty wykorzystuje je jako powierzchnię do krojenia. Jest to duży błąd – chociaż granit jest odporny na zarysowania, po jakimś czasie może jednak się uszkodzić. W wielu przypadkach to nie blaty, a noże ulegają zniszczeniu.

Wróć