Granit-mar na Facebooku Granit-mar na YouTube Granit-mar na YouTube
nagrobek

Jaki wybrać kolor nagrobka?


Kiedy stajemy przed zadaniem wybrania kształtu i materiału nagrobka, praktycznie zawsze musimy również zadecydować o jego kolorze. Właściwe dobranie barwy może uczynić nagrobek nie tylko estetycznym, ale także godnym pamięci elementem otoczenia na cmentarzu. W niniejszym artykule podpowiemy, jakie aspekty warto wziąć pod uwagę przy wyborze koloru nagrobka.

Wybierz kamień, a następnie kolor

Na początek warto zastanowić się nad materiałem nagrobka, gdyż to on determinuje dostępne opcje kolorystyczne. Kamienie naturalne, takie jak granit czy marmur, występują w różnych barwach, co daje szerokie możliwości wyboru. Granit jest niezwykle trwałym materiałem, który może występować w kolorach takich jak czarny, czerwony, zielony, szary czy biały. Marmur natomiast cechuje się delikatnym połyskiem i może przybierać barwy białe, różowe, zielone, a także marmurowa szarość. Wybierając kompozyty kwarcowe, możemy liczyć na jeszcze większą gamę dostępnych kolorów.

Jak dobrać odpowiedni kolor nagrobka? Porady

Warto również zwrócić uwagę na otoczenie cmentarza i inne nagrobki znajdujące się w pobliżu miejsca spoczynku naszego bliskiego. Wybranie odpowiedniego koloru nagrobka może przyczynić się do harmonii i estetyki w danej przestrzeni. Jeśli większość nagrobków w otoczeniu wykonana jest z ciemnych kamieni, możemy zdecydować się na podobny odcień, aby zachować konsekwencję. Z drugiej strony, jeśli chcemy, aby nagrobek naszego bliskiego wyróżniał się na tle innych, warto rozważyć jaskrawsze bądź rzadsze kolory.

Kolejnym aspektem jest symbolika barw. W kulturze polskiej często kojarzone są one z określonymi wartościami, uczuciami czy emocjami. Biały kolor symbolizuje niewinność, czystość i dobro. Czarny jest związany z żałobą, jednak równocześnie symbolizuje godność i szacunek. Kolor czerwony może być kojarzony z miłością, ale również z męstwem i odwagą. Zielony to oznaka nadziei, życia i odrodzenia. Szary zaś kojarzy się z pokorą i skromnością.

Wróć