Granit-mar na Facebooku Granit-mar na YouTube Granit-mar na YouTube
marmur

Jakie zastosowanie ma marmur w aranżacji wnętrz?


Marmur przeżywa swój renesans. Znany od lat materiał, kiedyś zarezerwowany tylko dla najbogatszych, jest wykorzystywany w aranżacji wnętrz zarówno tradycyjnie, jak i w całkiem nowy sposób. Przeczytaj nasz krótki wpis, a dowiesz się, gdzie można zastosować marmur.

Marmur to kamień, który znany był już w starożytności, szczególnie w okolicach dzisiejszych Włoszech. Od dawna był synonimem wyrafinowanej elegancji i luksusu. Również w południowej Polsce występują ciekawe jego odmiany takie jak Biała Marianna i Zielona Marianna. Na całym świecie można go spotkać w wielu różnych odmianach barwnych od bieli i szarości poprzez różne odcienie zieleni, różu aż po brąz i czerń. Ze względu na dużą wytrzymałość, gładką powierzchnię i dostojny wygląd stosowany jest najczęściej do budowy blatów, parapetów, schodów i posadzek. Dobierając odpowiedni kolor, można go wykorzystać jednak także w pomieszczeniach o bardziej nowoczesnym charakterze, w mniej tradycyjnych miejscach.

Pomysły na zastosowanie marmuru

Jednym z ciekawych pomysłów jest położenie marmuru jako okładzinę ścienną. Można ją zastosować nad kuchennym blatem lub w łazience. Tam również marmur może służyć jako anturaż dla umywalki. Firmy kamieniarskie produkują też marmurowe kominki i ramy kominkowe, stylowe stoliki z marmurowym blatem. Popularne są też marmurowe toaletki, wazony, lampy czy ramki. Kolor marmuru powinien korespondować z  pozostałymi elementami wystroju wnętrz. Można dobierać go w podobnej do innych elementów gamie kolorystycznej lub poprzez kontrast. Biel i czerń najlepiej sprawdzą się w klasycznych, eleganckich wnętrzach. Dobrze wyglądają z nimi dodatki w kontrastowych barwach oraz różnych odcieniach szarości, a także drobne złote i srebrne elementy. Modny ostatnio szary kolor marmuru sprawdzi się w nowoczesnych, minimalistycznych przestrzeniach. Zieleń będzie świetnie wyglądać w kuchni, a róże i brązy we wnętrzach rustykalnych. Ciekawe efekty można uzyskać poprzez połączenie marmuru z drewnem, metalem i cegłą. 

Wróć