Granit-mar na Facebooku Granit-mar na YouTube Granit-mar na YouTube
nagrobek

Na czym polega renowacja nagrobka?


Renowacja nagrobka to proces, który ma na celu przywrócenie jego pierwotnego wyglądu, estetyki oraz trwałości. Nagrobki są narażone na działanie różnych czynników atmosferycznych, takich jak deszcz, śnieg, wiatr czy promieniowanie słoneczne, które powodują ich stopniowe niszczenie i utratę walorów estetycznych. Dlatego też konieczne jest przeprowadzenie renowacji, aby zachować wartość historyczną i kulturową tych cennych zabytków.

Pierwszym etapem renowacji nagrobka jest dokładna diagnostyka stanu obecnego oraz opracowanie planu działań. Nasi specjaliści oceniają stopień zniszczenia materiału, rodzaj zabrudzeń oraz ewentualne uszkodzenia mechaniczne. Na podstawie tych informacji dobierane są odpowiednie metody czyszczenia i konserwacji. Wykonujemy nagrobki na indywidualne zamówienie wraz z wizualizacją.

Czyszczenie i naprawa nagrobka

Czyszczenie nagrobka to kluczowy element renowacji. W zależności od rodzaju materiału, z którego wykonany jest nagrobek (np. kamień, marmur, granit), stosuje się różne metody czyszczenia. Najpopularniejsze z nich to piaskowanie, mycie ciśnieniowe czy użycie specjalistycznych środków chemicznych. Celem tego etapu jest usunięcie zabrudzeń, porostów, mchów oraz innych zanieczyszczeń, które osadziły się na powierzchni nagrobka.

W przypadku występowania uszkodzeń mechanicznych, takich jak pęknięcia, odpryski czy ubytki, konieczne jest ich naprawienie. Stosuje się do tego celu różne metody, takie jak klejenie, szpachlowanie czy uzupełnianie ubytków specjalistycznymi masami. Ważne jest, aby dobrać odpowiednią technikę naprawy w zależności od rodzaju uszkodzenia oraz materiału, z którego wykonany jest nagrobek.

Konserwacja i impregnacja

Po wyczyszczeniu i naprawie uszkodzeń przeprowadza się konserwację nagrobka. Polega ona na zabezpieczeniu powierzchni przed działaniem czynników atmosferycznych oraz przed ponownym zabrudzeniem. Stosuje się do tego celu specjalistyczne preparaty impregnujące, które tworzą na powierzchni nagrobka warstwę ochronną. W przypadku nagrobków wykonanych z kamienia naturalnego często stosuje się również hydrofobizację, która polega na zmniejszeniu nasiąkliwości materiału.

Renowacja nagrobków to proces, który wymaga wiedzy, doświadczenia oraz odpowiednich umiejętności

Wróć