Granit-mar na Facebooku Granit-mar na YouTube Granit-mar na YouTube
blat kamienny

Poznaj zalety blatów kuchennych z kamienia


Blaty kuchenne z kamienia cieszą się rosnącą popularnością. Od dłuższego czasu zastępują blaty z drewna oraz innych materiałów, stając się nie tylko funkcjonalnym elementem użytkowym kuchni, ale także jej elegancką ozdobą. Wyjaśniamy, jakie są najważniejsze zalety blatów kuchennych z kamienia naturalnego.

Blaty kuchenne z kamienia – co warto wiedzieć?

Blaty kuchenne z kamienia to nie tylko wyjątkowa ozdoba każdej kuchni, ale także inwestycja na długie lata, która pozwoli uniknąć zbędnych wydatków i częstej wymiany elementów podstawowego wyposażenia kuchni. Kamienne blaty kuchenne dostępne są w wielu rodzajach, dlatego bez problemu możemy dobrać rozwiązanie idealnie dopasowane do naszych potrzeb pod względem właściwości, kolorystyki, trwałości i wagi, a także ceny. Do najczęściej stosowanych w kuchni kamieni naturalnych zaliczamy m.in. granit oraz marmur. Cechują się one odmiennym wyglądem oraz właściwościami. Alternatywnym rozwiązaniem jest m.in. konglomerat kwarcowy oraz spiek kwarcowy – to nieco tańsza, jednak równie dobra opcja do kuchni, która pozwala na zastosowanie kamiennego blatu nawet na szafkach, które nie mogą być nadmiernie obciążone.

Jakie zalety mają blaty kuchenne z kamienia?

Kamień jest materiałem wyjątkowo trwałym i odpornym na uszkodzenia. Doskonale sprawdza się w kuchni, co ma związek m.in. z jego wysoką odpornością na działanie wilgoci, wysokiej i niskiej temperatury, zarysowania oraz uszkodzenia mechaniczne. Decydując się na blat z kamienia, nie musimy obawiać się, że na jego powierzchni szybko pojawią się szpecące rysy, odbarwienia i plamy, które powstaną podczas naszych kuchennych „eksperymentów”. Co więcej, blaty z kamienia mogą zostać wykonane w dowolnym kształcie, mogą być stosowane w przypadku płyt grzewczych różnego rodzaju, także płyt gazowych, bo są ognioodporne, jak również cechują się ponadczasowym wyglądem. Dzięki temu nie będziemy musieli ich wymieniać, gdy np. zdecydujemy się na zmianę szafek. Jednym z najtrwalszych kamieni, które często znajdują zastosowanie jako materiał do produkcji blatów kuchennych, jest granit. Kamień ten jest niemal niezniszczalny, nie wymaga impregnacji, a także można bez większych problemów utrzymać go w nienagannej czystości. Ostateczną decyzję odnośnie do rodzaju kamienia, z którego zostanie wykonany blat kuchenny, warto skonsultować z ekspertami z branży kamieniarskiej. Chętnie doradzimy Państwu wybór najlepszego rozwiązania do Państwa kuchni zarówno pod względem walorów użytkowych, jak i estetyki.

Wróć