Granit-mar na Facebooku Granit-mar na YouTube Granit-mar na YouTube
nagrobek

Wybór nagrobka – na co zwrócić uwagę?


Trwałość, wysoka wytrzymałość i estetyczny wygląd – tym powinien odznaczać się nagrobek. Jak to jednak osiągnąć? W artykule podpowiadamy, czym kierować się podczas wyboru nagrobka, by okazał się inwestycją na długie lata.

Rozmiar i materiał nagrobka

Zamawiając nagrobek, należy przede wszystkim zastanowić się nad jego wielkością. Powinien być dopasowany do liczby pochowanych w nim osób. Warto też wziąć pod uwagę, czy w przyszłości spoczną w tym miejscu kolejni członkowie rodziny. Na tej podstawie można zdecydować się m.in. na nagrobek pojedynczy, podwójny czy też grobowiec. Dzięki temu uniknie się w przyszłości konieczności wymiany nagrobka na większy, co zwykle wiąże się z dużymi kosztami.

Kolejną ważną kwestią jest wybór materiału nagrobka – od tego zależy jego trwałość. Nasza firma specjalizuje się w wykonywaniu nagrobków granitowych. Ten naturalny kamień wyróżnia się wyjątkową odpornością na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych – opadów deszczu i śniegu, niskich i wysokich temperatur. Dzięki temu nagrobki granitowe przez długie lata zachowują nieskazitelny wygląd.

Elementy dekoracyjne nagrobków

Wybierając nagrobek, nie można zapomnieć też o elementach dekoracyjnych. Jest to doskonały sposób na upamiętnienie bliskiej osoby i okazanie jej szacunku. Warto więc wziąć pod uwagę upodobania estetyczne zmarłego dotyczące koloru czy zdobnictwa.

Często wybieranym elementem dekoracyjnym są krzyże nagrobne, a także wazony, misy czy lampiony, które można wykonać z granitu lub stali czy brązu. Istotna jest również decyzja dotycząca liternictwa – kształtu i koloru znaków, które powinny tworzyć spójną całość z pozostałymi elementami nagrobka. Można wybrać litery wypukłe, wklęsłe czy płaskie, styl przypominający ręczne pismo lub elegancką kaligrafię – wybór jest niemal nieograniczony.

Wróć